Raná péče

 

Zpráva o rané péči klienta

 
1. ANAMNÉZA

Rodinná: Závažná onemocnění v rodině - nádorová onemocnění mozku, epilepsie, astma, Cronova choroba

Osobní: Extrémní nezralost (1140 / 27 g.t.), periventrikulární leukomalácie, triparetická forma DMO

 
2. KLINICKÝ DOJEM

Základní charakteristiky dítěte: Patriček je zvídavý, hravý, po motorické stránce velmi aktivní. Vyskytující se nedostatky především v mentální složce rozvoje jsou z velké části ovlivněné rozsahem sluchové vady, která byla dovyšetřena až v poslední době. Je zřejmé, že po aplikaci vhodných naslouchadel by měl jít rozvoj především v oblasti vnímání a řeči hodně dopředu. 

 
3. ZPRÁVA O VÝVOJI DÍTĚTE V SOUČASNOSTI

Hrubá motorika: Patriček již sám sedí bez opory, aktivně se snaží lézt popředu i pozadu. V postýlce se staví a ručkuje kolem ní. V nedávné době byl Patričkovi aplikován Botulotoxin. Dle slov maminky s velmi pozitivním účinkem. 

Jemná motorika: Při manipulaci s předměty Patriček upřednostňuje pravou ruku. Při společné práci reaguje na pokyn nebo názorné vedení pro zapojení i druhé ruky. Při vkládání předmětů se mu daří předměty vyndávat, vkládat je zpět je již horší. 

Myšlení, vnímání: Patriřek velmi dobře reaguje na hračky se světelným výstupem a na hračky s pohyblivými částmi. Otáčí se za nimi, zkoumá jejich funkci a reaguje úsměvem nebo údivem. Pokud měl hračka zvukový výstup, často se k ní Patriček nakláněl co nejblíže, aby slyšel co nejlépe zaregistrovaný zvuk. 

Řeč: Patriček především hlasitě vokalizuje a to při hře a v běžném dění. Dle slov maminky Patriček registruje a opakuje některá základní slůvka. Při běžné komunikaci se Patriček otáčí za hlasem a viditelně reaguje i na své jméno. 

Aktivita + pozornost: Patriček se zajímá o nově dovezené věci a činnosti. Některé ho zaujmou více, některé méně. Pokud ho hračka opravdu zaujme dokáže se jí věnovat i několik minut. 

Sebeobsluha: Na své potřeby a to především hlad, žízeň a případnou nelibost reaguje Patriček pláčem nebo podrážděním. Na nočník zatím pravidelně vysazován není. 

Sociální chování: Patriček není nijak úzkostný, s cizí osobou navazuje kontakt dobře. Zpočátku si ji prohlíží, poté pokud mu není z její strany věnována pozornost, jeho zájem upadá. Krátkou nepřítomnost maminky zvládá dobře. Oční kontakt při běžné komunikaci a hře udržuje bez problému. Občas se zahledí do " prázdna " nebo upře pozornost na určitý bod v místnosti. Z tohoto důvodu bylo vyřčeno podezření na epilepsii, která se nakonec nepotvrdila.

 
4. POPIS SOUČASNÝCH PROBLÉMŮ

Patriček potřebuje co nejdříve zkorigovat a podpořit naslouchátkami sluch, aby se mohla rozvíjet řeč a podpořit Patričkovo celkové vnímání okolního prostředí. Motorický stav bude nadále konzultován s MUDr. Severou, který nadále doporučuje aplikaci botulotoxinu. 

 
5. DOPORUČENÍ PRO DALŠÍ PÉČI

Dlouhodobé cíle: 

zkontaktovat SRP Tamtam
rozvoj řeči za spolupráce logopeda
postupný nácvik sebeobsluhy (pravidelné vysazování na nočník ...)
posilování sociálního kontaktu i mimo primární rodinu
rozvoj vědomostí a dovedností (manipulační hry ...)